Lustro może całkowicie zmienić przestrzeń łazienki.
Funkcja związana z kosmetyką wizażu jest tu oczywista. Wystarcza do tego niewielkie zwierciadło obejmujące popiersie człowieka. Znaczenie lustra w łazience może być jednak o wiele większe.
Z wielu powodów, łazienka jest na ogół najmniejszym pomieszczeniem naszego mieszkania. Wskazane jest tu zastosowanie zabiegów powiększających przestrzeń, wśród których odbicie będzie niezastąpione. Taką funkcję lustra w kreowaniu wnętrza docenili projektanci francuskiego Wersalu w XVII w. Dlaczego więc nie wykorzystać jego zalet planując najbliższy remont łazienki.
Zawsze wybierajmy lustro większe, niż jest nam potrzebne. W ten sposób wpłyniemy na wizualne powiększenie pomieszczenia. Najlepszy efekt uzyskam umieszczając lustro na całej szerokości ściany, ale nie koniecznie od podłogi do sufitu.
Wizualne powiększenie jest najczęściej efektem pozytywnym i nie do przecenienia. Pomieszczenie wraz ze swoim odbiciem nie może jednak otrzymać proporcji korytarza. Taka przestrzeń jest źle odbierana przez człowieka. Wąskie pomieszczenia zdecydowanie lepiej poszerzyć, niż jeszcze bardziej wydłużyć.
Zamontowanie zwierciadła na całej wysokości ściany może powodować niebezpieczne złudzenie. Z całą pewnością, nie należy robić tego vis a vis WC. Powstałe u osoby postronnej wrażenie przestrzeni, może doprowadzić do nieoczywistego zetknięcia ze ścianą. Cały problem rozwiążemy łatwo za pomocą ozdobnego nadruku.
Rozważając zabieg optycznego powiększenia, zacznijmy od wygospodarowania powierzchni na ścianie. Umieszczenie lustra w ramie czy bez, powinno odpowiadać stylowi łazienki, co wcale nie wyklucza obydwu rozwiązań w jednym pomieszczeniu. Dla osiągnięcia najlepszego efektu nieodzowne jest dobre rozplanowani całej łazienki. Optyczne powiększenie za pomocą lustra podkreśli urodę pomieszczenia.
mgr inż. arch. Maciej Szediwy
(fragmenty artykułu opublikowane na łamach czasopisma CZTERY KĄTY 09.2010)