Ewolucyjnie patrząc, budynek stanowi uzupełnienie funkcji terenu.
Jest schronieniem przed zimnem, deszczem, drapieżnikami, najeźdźcą... Wszystkie pozostałe funkcje współczesnego domu podnoszą jedynie komfort życia.
Projekt indywidualny powinien przejść przez fazę inspiracji, w której analizuje się szeroko pojętą lokalizacją inwestycji. Ocenie podlega wszystko: od klimatu, poprzez region kulturowy po kształt działki. Inspiracją dla projektu może być wszystko, również środowisko naturalne.
Doktryna projektowa nie wymaga bezwzględnego dopasowywania się do otoczenia stworzonego przez człowieka, bo często jest tak złe, że lepiej całkowicie się od niego odciąć. Forma dopasowania się do otoczenia powinna być głęboko przemyślana i świadoma, gdyż cechy budynku przenoszą się na jego użytkowników.
Podstawowym czynnikiem decydującym o trybie życia człowieka jest słońce. Pochłanianie naturalnego światła jest tak ważne, że dostęp do niego zabezpieczają przepisy budowlane. One decydują najczęściej o wielkości projektowanych mieszkań. Jest to także istotny parametr działki pod zabudowę mieszkaniową. Prawidłowe ukształtowanie domu i zagospodarowanie działki musi pozostawać w ścisłym związku z nasłonecznieniem, uwzględniając zmieniające się warunki dzienne i roczne.
Projekt zawsze powinien uwypuklać walory lokalizacji. Wymierna różnica między życiem w mieście i poza nim ujawnia się w wielkości przestrzeni przypadającej na mieszkańca. W pewnym zakresie można stwierdzić, że duża przestrzeń jest dla człowieka korzystna, gdyż wspomaga najistotniejsze cechy jakościowe.
Otwarty teren zapewnia poczucie prywatności i pozwala na rozszerzenie przestrzeni prywatnej poza ściany budynku. Jednak oczekiwania współczesnego użytkownika są większe. Funkcja terenu i budynku nie tylko musi się uzupełniać ale też częściowo pokrywać. Dlatego otwarta i nasłoneczniona przestrzeń powinna znajdować się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.
W analizie lokalizacji zwracajmy uwagę na uwarunkowania środowiska naturalnego. One w sposób pierwotny wpływają na styl życia człowieka. Ich uwzględnienie gwarantuje ponadczasową jakość i wpłynie na pozytywną ocenę budynku mimo zmieniających się trendów.
mgr inż. arch. Maciej Szediwy